Zlatá mince 5000 Kč (2023) Kroměříž PROOF

Kód: 773
22 990 Kč
Vyprodáno
Položka byla vyprodána…

NOVINKA : Květen 2023!

Zlatá mince 5000 Kč (2023) Kroměříž PROOF

Originální krabička + certifikát!

Materiál : zlato 999,9/1000

Váha : 15,55g

Průměr : 28mm

Provedení : Proof

Ražba :  Česká mincovna

 

 

 

 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Popis produktu

Na páté zlaté minci s nominální hodnotou 5000 Kč z pětiletého cyklu České národní banky, který je věnovaný městským památkovým rezervacím České republiky, se představují krásy Kroměříže. Ražba vyniká špičkovou kvalitou proof.

Moravská tržní osada Kroměříž se v době církevní kolonizace na začátku 12. století stala majetkem olomouckých biskupů a později arcibiskupů, kteří si zde vybudovali letní sídlo. Gotický hrad byl v průběhu staletí přestavěn na barokní zámek, na který plynule navázaly okouzlující zahrady – větší romantická Podzámecká zahrada a menší barokní Květná zahrada, která je autenticky dochovaným objektem geometricky koncipovaného zahradního umění 17. století. Hodnotné interiéry zámku jsou pak nevšedním komplexem složeným z reprezentačních i obytných prostor, unikátní obrazárny, knihovny a hudebního archivu. Olomoučtí biskupové disponovali zvláštními výsadami, mezi které patřilo právo razit mince – dělo se tak v 17. a 18. století právě v Kroměříži, a zámek proto disponuje rozsáhlou sbírkou církevních ražeb, kterou překoná jedině numismatická kolekce ve Vatikánu. Od roku 1978 je zámek se zahradami srdcem Městské památkové rezervace Kroměříž a od roku 1998 je zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.

Ve výtvarné soutěži České národní banky zvítězil návrh medailérky Karolíny Kučerové. Odbornou komisi oslovila nápaditá koláž historických kroměřížských staveb na reverzní straně mince, která se skládá nejen z arcibiskupského zámku a Květné zahrady, ale také z kostela Nanebevzetí Panny Marie a kostela svatého Mořice. Komise ocenila i averzní stranu, která předkládá heraldická zvířata České republiky zakomponovaná mezi sloupy kolonády v Květné zahradě.

Sbírku zlatých mincí z desetidílného cyklu České národní banky si můžete ukládat do dřevěné sběratelské etue, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

 zdroj : https://ceskamincovna.cz/

 

 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptetak.cz