Pamětní bankovka 100 Kč 2022 Karel Engliš

Kód: 658
1 990 Kč
Vyprodáno
Položka byla vyprodána…

Pamětní bankovka


Bankovka 100 Kč vzor 2022
Nominál : 100 Kč
Rozměr : 194 x 84 mm
Náklad:  20 000 ks
Autorka : Eva Hašková
Datum emise : březen 2022
Emitent : ČNB
Tisk : STC Praha

Skladem 30kusů.

 

Záměr vydat druhou pamětní bankovku v nominální hodnotě 100 Kč vzor 2022 s portrétem Karla Engliše bylo bankovní radou schváleno již dne 3. října 2019 při schvalování nového emisního plánu na roky 2021 až 2025. Sada tří pamětních bankovek (emise v letech 2019, 2022 a 2026) má jednotící motiv, kterým je "Budování československé měny". K zajištění určité výtvarné a technické jednotnosti řady pamětních bankovek, byla k vytvoření uměleckých návrhů na druhou a třetí pamětní bankovku vyzvána dne 19. února 2020 akademická malířka Eva Hašková, vítězka výtvarné soutěže na první pamětní bankovku.

Umělecký návrh na pamětní bankovku vzor 2022 předložila paní Hašková dne 25. srpna 2020. Komise pro posuzování návrhů na české peníze na svém jednání 1. září 2020 posoudila a jednomyslně tento návrh doporučila k realizaci.

Bankovní rada České národní banky na svém jednání dne 1. října 2020 potvrdila rozhodnutí komise a schválila realizaci bankovky podle předloženého návrhu akademické malířky Evy Haškové.

Bankovka o rozměru 194x84 mm bude vytištěna na papíru se stupňovitým portrétním a běločarým vodoznakem, ochranným proužkem s negativním mikrotextem a ochrannými vlákny. Kromě dalších obvyklých ochranných prvků, zejména soutiskové značky a skrytého obrazce, ponese bankovka hologram, výrazný prvek s řadou ochranných efektů. Druhou českou pamětní bankovku k budování československé měny s portrétem Karla Engliše vydá Česká národní banka 30. března 2022 v množství 20 000 kusů.

 

 

 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Popis produktu

Pamětní bankovky České národní banky vzdávají hold významným osobnostem spojeným s budováním československé měny. Druhé sběratelské papírové platidlo s nominální hodnotou 100 Kč připomíná Karla Engliše.

Když se hovoří o vzniku Československa, většinu z nás napadne jméno T. G. Masaryka. První československý prezident však na budování republiky nebyl sám – byl obklopen řadou odborníků, jejichž klíčovou úlohu nelze opomenout. Jedním z nich byl ekonom, politik a pedagog Karel Engliš. Coby pedagog se stal prvním rektorem Masarykovy univerzity, kde založil takzvanou brněnskou ekonomickou školu a ovlivnil dvě generace ekonomů. Politicky nestál vlevo ani vpravo – byl houževnatým a cílevědomým liberálem se silným sociálním akcentem. V součtu mandátů se stal nejdéle sloužícím ministrem financí první republiky. Inicioval založení Národní banky československé jako jediné emisní banky, podařilo se mu stabilizovat národní měnu na mezinárodním poli, dvě desítky let prozíravě spravoval kurz koruny a prosadil celkovou reformu daňového systému. Na rozdíl od Aloise Rašína, který propagoval tvrdé rozpočtové úspory a deflaci, chtěl dopřávat lidem a místo umělého posilování koruny prosazoval ustálení přirozeného kurzu. Jako velký vlastenec se vzepřel nacismu i komunismu, ale přesto je dnes téměř zapomenut…

Výtvarné řešení bankovky s portrétem Karla Engliše navazuje na zpracování bankovky věnované Aloisi Rašínovi. Autorkou se opět stala akademická malířka Eva Hašková – známá ilustrátorka knih a autorka českých známek. Bankovka je opatřena řadou tradičních i moderních ochranných prvků.

Vydávání pamětních bankovek bylo posvěceno zvláštním zákonem a jejich výhradním výrobcem je pražská Státní tiskárna cenin.

 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:
Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptetak.cz