5Kg medaile Dokončení stavby chrámu Sv. Víta (2021)

Kód: 703
189 000 Kč
Vyprodáno
Položka byla vyprodána…

Zajímavá 5kg stříbrná medaile - DOKONČENÍ STAVBY CHRÁMU SVATÉHO VÍTA

Pocta Josefu Šejnostovi ( 1941 - 2021)

Český akademický sochař a medailér Josef Šejnosta vytvořil přes 300 děl a cca 200 medailí.

Jeho práce vynikají klasickou realistickou plasticitou. 

K uctění památky při 80. výročí úmrtí Josefa Šejnosty byla záměrně vybrána tato medaile, jelikož se jedná o jednu z nejkrásnějších medailí, která vytvořil.

Limitovaná emise 35 ks.

  • Materiál: Ag 999/1000
  • Hmotnost: 5000 g
  • Průměr: 165 mm
  • Hrana: hladká, číslovaná
  • Autor: Josef Šejnost
  • Rytec: ak.soch. Zbyněk Fojtů
  • Ražba: Česká mincovna, a.s.

 

 

 

 

 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Popis produktu

Majestátní pamětní medaile vyražená z pěti kilogramů ryzího stříbra vzdává hold katedrále svatého Víta a medailérovi Josefu Šejnostovi, od jehož smrti uplynulo 80 let.

Katedrála svatého Víta, která představuje nedostižný vrchol gotické architektury, je nedílnou součástí panoramatu hlavního města, ale také českých dějin. Byla založena roku 1344 Otcem vlasti Karlem IV. – na místě, kde původně stála rotunda zbudovaná svatým Václavem. Chrám se stal místem tichých modliteb a osobního rozjímání, ale také dějištěm velkolepých historických událostí. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly korunovace českých králů a svatostánek je dodnes místem posledního odpočinku řady světců, panovníků, šlechticů a arcibiskupů. Přestože byl základní kámen chrámu položen ve 14. století, stavba byla definitivně dokončena až v roce 1929 – u příležitosti tisícího výročí mučednické smrti knížete Václava. Na oslavu tehdy vznikla pamětní medaile, která je považována za jednu z nejkrásnějších v dějinách českého medailérství. Jejím autorem byl akademický sochař Josef Šejnost, který žil a tvořil mezi lety 1878 a 1941…

Stříbrná medaile představuje novodobou ražbu původního motivu Josefa Šejnosta. Reverzní strana předkládá pohled na pražskou katedrálu od jihu a dvě heraldická zvířata – svatováclavskou orlici a československého lva. Text na reverzu uvádí NA PAMÁTKU TISÍCÍHO VÝROČÍ SMRTI SV. VÁCLAVA A DOKONČENÍ VELECHRÁMU SV. VÍTA 1929. Averzní strana medaile pak předkládá knížete Václava sedícího na trůnu a známý citát NEDEJ ZAHYNOUTI NÁM I BUDOUCÍM. Ve spodní části averzu je umístěna ještě značka autora v podobě jména ŠEJNOST.

Každá z pouhých 35 medailí je ručně číslovaná na hraně a zasazena do speciálního rámečku, který zajistí její bezpečí a umožní elegantní vystavení. Rámeček je spolu s certifikátem pravosti uložen do luxusní dřevěné etue opatřené tematickou grafikou.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptetak.cz